همه چیز درباره مسجد کوفه


درباره مسجد کوفه چه می دانید؟

مسجد کوفه یکی از بزرگترین اماکن معنوی و مقدس در دنیای اسلام است که در میان شیعیان جایگاه بسیار ویژه ای دارد. مسجد کوفه پس از مسجد النبی، مسجد الحرام و مسجد القصی رتبه چهارمین مسجد مهم در دنیا بحساب می آید. همچنین یکی از قدیمی ترین اماکن زیارتی کوفه است که در آن مهم ترین اتفاقات تاریخ اسلام رخ داده است. بر اساس تاریخ های به جای مانده و روایات متعدد گفته شده که مسجد کوفه به دست حضرت آدم احداث می شود و بعد ها توسط حضرت نوح گسترش می یابد.

این مسجد در سال 17 قمری و با حضور تعدادی از مسلمانان که در شهر کوفه زندگی می کردند و در دوره سعد بن ابی وقاص و سلمان فارسی حضور داشتند، برای چندمین بار مرمت و بازسازی شد. مسجد کوفه در طول تاریخ های متوالی شاهد حضور بسیاری از انبیای الهی بوده است مانند حضرت علی (ع)، امام حسین و امام حسن (ع).

امیرالمومنین در سال 36 هجری با حضور خود در مسجد کوفه؛ بر اهمیت آن افزود. ایشان در این مسجد بارها و بارها نماز خواندند و بر روی منبرش خطبه خواندند. این حضرت بیشتر امور قضاوتی خود را در مسجد کوفه انجام می دادند و در نهایت در مهراب همین مسجد به شهارت رسیدند. اماکن تاریخی بسیاری در نزدیکی مسجد کوفه قرار دارد مانند خانه امیرالمونین، مرقد میثم تمار، مرقد مسلم بن عقیل، مرقد مختار، مرقد هانی بن عروه و دار الحکومه کوفه.  در خود مسجد هم مقامات بسیاری وجود دارد که اکثرشان مورد اعمال روحانیون مسجد انجام می شود.

کسانی که به همراه تور کربلا، به سفرهای زیارتی می روند، می توانند مانند بسیاری از مساجد مهم مثل مسجد النبی و مسجد الحرام نماز خود را در مسجد کوفه به صورت شکسته بخوانند. روایات زیادی در مورد مسجد کوفه وجود دارد. بر اساس برخی از آن ها گفته شده است که این مسجد یکی از باغ های بهشتی است و هر کسی که وارد آن شود آمرزیده خواهد شد. شهر کوفه مرکز حکومت امام زمان (عج) و مسجد آن هم مقر فرماندهی این حضرت بزرگوار خواهد بود.

تاریخچه شهر کوفه

همانطور که می دانید کوفه یکی از شهرهای عراق است و جز یکی از مهم ترین قطب های گردشگری مذهبی این کشور محسوب می شود. این شهر در 10 کیلومتری شمال شرقی نجف واقع شده است  و در کنار رود فرات قرار دارد. آب و هوای کوفه بسیار معتدل است و نسبت به سایر شهرها نظیر کربلا و نجف، سرسبز و خرم تر می باشد.

این شهر در گذشته هایی دور به نام سورستان شهرت داشت تا اینکه در سال 17 هجری قمری، یعنی چند ماه پیش از اینکه شهر بصره ساخته شود، سعد بن ابی وقاص به دستور خلیفه دوم، شهر کوفه را ساخت. این شهر از لحاظ نظامی و سیاسی در تاریخ اسلام اهمیت ویژه ای داشته است و یکی از مهم ترین جایگاه ها برای نیروهای نظامی در زمانی بوده است که جنگ های سیاسی رخ می داده است. در آن زمان سربازان نظامی به همراه خانواده های خود در این شهر مستقر می شدند. کوفه در کوتاه ترین زمان ممکن اهمیت ویژه ای کسب کرده است و به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای اسلامی به شمار می رود این شهر حوادث بسیار مهمی به خود دیده است. برای سفر به این شهر زیارتی راه های مختلفی وجود دارد که یکی از رایج ترین آن همراهی با تور زمینی کربلا می باشد.

قدمت و تاریخچه مسجد کوفه

در سال 17 قمری لشکری از مسلمانان به شهر مدائن رفتند. آب و هوای این شهر به شدت برای سربازان این لشکر آزار دهنده بود به طوریکه آن ها به شدت ضعیف و لاغر شده بودند. حذیفه با دیدن این اوضاع به شدن ناراحت شد و سریعا نامه ای به عمر نوشت تا او را از وضعیت مدائن با خبر کند. خلیفه پس از خواندن نامه در جواب حذیفه نوشت سلمان و حذیفه را به بیابان ها روانه کن تا جایی مناسب برای ساخت یک سرزمین جدید پیدا نمایند. پس از دریافت این نامه سلمان و حذیفه از سمت باختر به رود فرات و خاور راهی شدند و هیچ جایی را مناسب احداث یک سرزمین نیافتند. سپس بعد از گشت و گذارهای فراوان به کوفه رسیدند و این منطقه را برای احداث یک شهر جدید مناسب دیدند. آن دو به مدائن برگشتند و خبر پیدا کردن منطقه ای جدید را به خلیفه داند. سپس سعد بن ابی وقاص به همراه لشکرش به کوفه رفت و هنگامیکه به آن جا رسیدند دستور داد تا پیش از هر چیز مسجدی بسازند. هرساله گردشگران بسیاری برای زیارت اهل بیت (ع) به همراه تور هوایی کربلا به این کشور سفر کرده و از مسجد کوفه که یکی از قدمتی ترین اماکن مقدس کوفه است دیدن می کنند.

اخبار

تاریخچه مسجد کوفهتور هوایی کربلادرباره مسجد كوفهقدمت مسجد کوفه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـمـاس
موقیعت