کربلا و مشهورترین زیارتگاه های آن


 معرفی شهر کربلا

شهر کربلا یکی از تاریخی ترین شهرهای کشور عراق است که بیشتر تحرکات ضد استبداد در طول تاریخ در آن شکل گرفته و در جنوب غربی عراق واقع شده است. این شهر که در گذشته به نینوا شهرت داشت از ثروتمند ترین شهرهای عراق است که به دلیل قرار گیری زیارتگاه های متعدد در آن و حومه آن بسیار مورد توجه قرار گرفته و سالانه مسافران زیادی از سراسر جهان دارد. خیلی از افراد  برای زیارت مهم ترین زیارتگاه های این شهر، تور کربلا را انتخاب می کنند تا راحت تر بتوانند به دیدن تمامی این اماکن بروند و با تاریخ کربلا آشنا شوند.

تمام زیارتگاه های کربلا 

 • حرم امام حسین و حرم ابوالفضل عباس (ع)

این دو حرم به عنوان هسته اصلی شهر کربلا پایین تر از سطح شهر واقع شده اند و زائران باید با پیمودن تعدادی پله خود را صحن های حرمین برسانند. گنبدهای بزرگ ساخته شده از طلا، رواق ها و مسجد و صحن وسیع حرم های مطهر مر بوط به دوره های صفویه، عثمانی و قاجار می باشد و به دستور آقا محمد خان قاجار طلا کاری حرمین انجام شده است.

از فضای داخل حرم می توان به ضریح نقره ای چند ضلعی اشاره نمود که قبر امام حسین (ع) به همراه دو فرزندنش علی اکبر و علی اصغر در آن جا واقع شده است. آرامگاه تعداد کثیری از شهدای واقعه کربلا در قسمت شرقی حرم مطهر و پیرامون پنجره نقره ای واقع شده است.

 • تل زینبیه

تپه ای با ارتفاع 5 متر در 20 متری حرم مطهر واقع شده است که اخیرا اتاقکی بر روی آن ساخته شده و تاریخ نویسان بر این باورند که حضرت زینب (ع) از این مکان وقایع عاشورا را مشاهده می کرده و امروزه این محل به تل زینبیه شهرت یافته است.

 • قتلگاه

بر اساس روایات خیلی از افراد بر این باورند که امام حسین (ع) در واقع در این محل به شهادت رسیده اند سپس در محل کنونی دفن شده اند. این مکان در نزدیکی آرامگاه حبیب بن مظاهر واقع شده است.

 • حرم ابوالفضل العباس (ع)

حرم باشکوه یار وفادار امام حسین (ع) در فاصله 350 متری از حرم او واقع شده است. گنبدی طلایی بر روی قبر مطهر ایشان قرار گرفته و اطراف ساختمان چهار رواق و صحن و ایوانی بسیار زیبا وجود دارد که زیبایی محوطه حرم را دو چندان نموده است.

 • آرامگاه سید ابراهیم مجاب

این آرامگاه که در شمال غربی رواق حرم مطهر واقع شده است مربوط به  ابراهیم فرزند محمد العابد از فرزندان امام موسی (ع) می باشد. بسیاری از مورخان معتقد هستند که در اطراف این امام زاده مطهر سادات و بزرگان زیادی دفن شده اند.

 • آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدی

حبیب بن مظاهر یکی از یاران امام حسین است که در روز عاشورا به شهادت رسید و آرامگاه وی در فاصله 10 متری از حرم مطهر واقع شده است. خیلی از مسافرانی که  تور زمینی کربلا را انتخاب نموده اند به دیدن این آرامگاه می روند.

 • مشاهیر دفن شده در حرم مطهر

در صحن ها و حجره های اطراف حرم مشاهیر بسیاری دفن شده است که ازاین مشاهیر می توان به آیه الله میرزا محمد تقی شیرازی و امیر کبیر  و افرادی از ایل قاجار اشاره نمود.

 • مقام حضرت مهدی (ع)

این جایگاه در میان نخلستان های کرانه رود فرات واقع شده که رودخانه مشهور نهر علقمه از آنجا عبور می کند و مردم آنجا را مقام حضرت حجت (ع) می دانند و به اقامه نماز در آنجا می پردازند.

 • خیمه گاه

مورخان معتقد هستند که محل خیمه گاه جایگاه خیمه ها و چادرهای سید الشهدا و یاران با وفایش می باشد. این محل در جنوب صحن حرم واقع شده است.

 • حر

آرامگاه حر یکی از یاران با وفای امام حسین (ع) در شهرکی در جنوب غربی کربلا واقع شده  و به دستور شاه اسماعیل صفوی برای او صحن و رواق و گنبد کاشی کاری شده ساخته اند.

 • آرامگاه ابن حمزه

این آرامگاه در مسیر بزرگراه کربلا –  طویریج واقع شده و از نوادگان امیر المومنین (ع) است.

 • آرامگاه الاخرس بن کاظم(ع)

آرامگاه وی که از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می باشد در محله  الابتر در نزدیکی کربلا واقع شده است.

 • آرامگاه طفلان مسلم

 ( محمد و ابراهیم) از فرزندان حضرت مسلم بن عقیل هستند که به شهادت رسیده اند و دارای ضریح و گنبد بزرگ و باشکوهی هستند.

 • آرامگاه عون بن عبدالله

آرامگاه عون بن عبدالله  در بزرگراه کربلا- بغداد  و در 11 کیلومتری شمال غربی کربلا واقع شده و دارای زیارتگاه با شکوهی است. برخی مورخان معتقد هستند که وی همان عون بن عبدالله است که در کربلا به شهادت رسید اما برخی می گویند که وی نوه امام حسن(ع) می باشد و شبهه هایی در این رابطه وجود دارد.

 • آرامگاه بن هاشم

آرامگاه وی در کویرهای شمال غربی کربلا واقع شده و از نوه های امام موسی بن جعفر(ع) می باشد و بسیاری از اعراب بیابان گرد به زیارت او می روند و نذر می کنند.

 • حسینیه های کربلا

با توجه به آنکه سالانه افراد زیادی با استفاده از تور هوایی کربلا و سایر تورها به شهر زیارتی کربلا سفر می کنند، از این رو لازم است که در این شهر حسینیه های متعددی وجود داشته باشد. از حسینیه هایی که ایرانی ها در آنجا احداث کرده اند می توان به حسینیه اصفهانی ها و تهرانی ها اشاره نمود.

 • مدارس دینی کربلا

در شهر کربلا مدارس دینی و حوزه های علمیه فراوانی وجود دارد که  از مهم ترین آن ها می توان به مدرسه بادکوبه، مدرسه هندیه و مدرسه بقعه اشاره کرد.

اخبار

تمام زیارتگاه های کربلاتور زمینی کربلاتور کربلاتور هوایی کربلازیارتگاه های شهر کربلا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـمـاس
موقیعت