همه چیز درباره کاظمین


اطلاعات درباره کاظمین

کاظمین، منطقه‌ ای در پایتخت عراق یعنی بغداد در نزدیکی رودخانه دجله، محل مرقد دو تن از امامان شیعیان،‌ امام کاظم (ع) و امام جواد (ع) می باشد، که پس از شهرهای مقدس کربلا و نجف از مهم ترین اماکن مذهبی محسوب می شود. این منطقه که هم اکنون به شهری مستقل تبدیل شده است،‌ دارای آب و هوای معتدلی می باشد و به همین دلیل در گذشته نیز دولتمردان عباسی به این منطقه مهاجرت می کردند.

علاوه بر حرم کاظمین، این شهر از اماکن دیدنی دیگری نیز برخوردار است، اماکن دیدنی همچون مسجد براثا، که بنا به روایت امیرالمومنین پس از بازگشت از جنگ خوارج در این مسجد نماز گزارده است. همچنین مسجد صفوی که به دست شاه اسماعیل صفوی بنا شد. کسانی که به همراه تور کربلا به سفرهای زیارتی می روند می توانند از این اماکن نیز دیدن کنند و نماز خود را در این مساجد برپا کنند. کاظمین که نام دیگر آن کاظمیه می باشد، محل دفن برخی فقیهان شیعه مانند شیخ مفید و خواجه نصیرالدین طوسی می باشد. بسیاری از دولتمردان، امین خلیفه عباسی و ابو حنیفه نیز در این شهر دفن شده اند.

قدمت و تاریخچه شهر کاظمین

کاظمین به دلیل اینکه از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار بود مورد از گذشته مورد توجه پادشاهان و دولتمردان قرار می گرفت، حتی تاریخ قدمت آن به قبل از اسلام نیز بر می گردد، به طوریکه شهیدان جنگ خوارج و به دستور امیرالمومنین در این منطقه به خاک سپرده شدند. خلیفه منصور دوانیقی که خود در این مکان به خاک سپرده شد، کاظمین را برای دفن بزرگان خاندان خود در نظر گرفت. از آن زمان این مکان را مقابر قریش نام گذاری کردند. زمانی که امام کاظم (ع) به شهادت رسید،‌ ایشان را در همین مقابر قریش به خاک سپردند. در جوار قبر ایشان امام جواد (ع) نیز دفن شدند، و این مکان از مقابر قریش به کاظمیه تغییر نام داده شد. روی قبر این دو امام، بقعه ای بنا کردند و در کنار این بقعه، مسجدی بنا کردند که به مسجد باب التین معروف شد. در آن زمان شیعیان برای زیارت آن دو امام از داخل همین مسجد ایشان را زیارت می کردند، که به همین دلیل بقعه این دو امام به مشهد باب التین معروف شد.

بعد از آن برخی دوستداران اهل بیت در این مکان مستقر شدند، تا از این منطقه حمایت کنند، و از کسانی که به زیارت می آمدند استقبال کنند. طولی نکشید که این منطقه جغرافیایی به دلیل اینکه حاصل خیز بود و در نزدیکی رود دجله قرار داشت، به شهری بزرگ تبدیل شد و به یکی از محله های آباد بغداد تبدیل شد، روز به روز پرجمعیت تر می شد و تعداد کثیری از مردم مناسبت‌ هایی مانند شهادت امام حسین (ع)، عید غدیر را در آن جا برگزار می کردند. امروزه نیز زائران بسیاری از طریق تور هوایی کربلا به حرمین کاظمین برای زیارت آن دو امام و انجام مراسمات مذهبی، به این شهر سفر می کنند.

این شهر بارها در طول تاریخ در معرض حوادث طبیعی همچون سیل، زلزله، طغیان رود دجله قرار می گرفت. زمانی هم که مغول ها به بغداد حمله و آن را محاصره کردند، کاظمین نیر در معرض حملات آنان قرار گرفت و حرمین دچار تخریب شد. صفویان زمانی که عراق را کنترل کردند، شاه اسماعیل صفوی وقتی که کاظمین را زیارت کرد دستور داد مدیریت خاصی در این شهر تشکیل دهند، تاسیس دادگاه شریعتی و همچنین دستور بازساری حرم کاظمین را نیز فرمان داد و حقوق برای خادمین و مسئول های مرقد در نظر گرفت.

  

تاریخچه حرم کاظمین

اولین بناها در زمان خلافت عباسی بعد از دفن امام کاظم (ع) انجام شد. در آن زمان برای مرقد دو امام بزرگوار گنبد و حجره ساختند و در کنار آن نیز باغ هایی برای سکونت شیعیان وجود داشت. پس از آن به فرمان یکی از پادشاهان شیعه به نام احمد بن بویه، دوباره بقعه ای با شکوه بنا کردند و برای هر کدام از قبرها ضریحی جداگانه نصب کردند. پس از آتش سوزی که در بغداد رخ داد حرمین دچار آسیب شد. یکی از سران آل بوبه به نام ارسلان اساسیری به بازسازی و مرمت آن پرداخت و داخل حرمین را تزیین کرد. پس از آن یکی از پادشاهان سلجوقی بناها و مناره های جدیدی را در اطراف حرمین ساخت و مسجدی را احداث کرد که زائران بتوانند در آن سکونت کنند.

بعد از آن باز هم حرمین کاظمین بر اثر سیل و طغیان رود دجله دچار آسیب می شد که بازسازی این امر توسط خلفای عباسی و حاکمین بغداد انجام می شد. هنگام حمله مغول به این شهر گنبدها و مناره ها تخریب شدند، که در زمان آل بویه دوباره به بازسازی گنبد پرداختند اما به جای یک گنبد دو گنبد بر فراز قبرهای آن دو امام گماشتند و سپس صحن حرم را با کاشی های زیبا تزیین کردند.

زیباترین مرمت و بازسازی ها در زمان حکومت سلسله صفویان انجام شد، زمانی که شاه اسماعیل تصمیم گرفت تمام بناهای حرم را خراب کند و بناهای زیباتری را جایگزین آن کند.از جمله کارهایی که وی انجام داد، صحن حرم و دو گنبد را با کاشی های جدید تزیین کرد، در شمال حرم مسجدی را احداث کرد که هم اکنون هم این مسجد به نام مسجد صفوی یکی از مکان های دیدنی این شهر می باشد. داخل حرم را نیز با فرش های قیمتی پوشاند و درهای زیباتری را از جنس نقره نصب کرد.

پس از صفویان، در عصر قاجار هم بناهای زیباتری به حرمین کاظمین اضافه شد. آقا محمد خان قاجار، دو گنبدی که بر فراز دو قبر بود را با طلا بازسازی کرد، و سنگ های مرمر را هم به کف حرم و صحن اضافه کرد. چندین سال بعد نیز ناصر الدین شاه، ضریح حرم را با نقره بازسازی کرد و آن را جایگزین ضریح فولادی کرد. امروزه حرم کاظمین حدود چهارده هزار مترمربع مساحت دارد، و فضای اطراف آن نیز بیش از ۲۶ هزار متر مربع می باشد. هر ساله زائران بسیاری برای زیارت حرم کاظمین به همراه تور زمینی کربلا به این شهر سفر می کنند.

اخبار

اطلاعات درباره کاظمینتور زمینی کربلاتور کربلاتور هوایی کربلادرباره شهر کاظمیندرباره ی کاظمین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـمـاس
موقیعت