چگونگی زیارت امام حسین در گذشته


مسیرها و چگونگی زیارت امام حسین (ع) در گذشته

در گذشته سفر به کربلا برای زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) بسیار سخت بود؛ محدودیت هایی که حکومت کشورها برای مردم ایجاد می کردند، کمبود وسایل نقلیه یا مرکب ها، حیوانات درنده و… از جمله مشکلاتی بود که زائران با آن مواجه بودند. در ادوار گذشته تور هوایی کربلا وجود نداشت و زائران با شیوه های دیگری به زیارت عتبات عالیات عراق می رفتند. در این مقاله چگونگی سفر به کربلا در دوران قاجار را مورد بررسی قرار دادیم.

سفرنامه نویسی

در میان بیشتر ملت های دنیا، سفرنامه نویسی امری رایج بوده و از قرن 20 به بعد نیز توسعه یافته است. نویسنده در این سفرنامه ها سعی کرده که آداب و رسوم کشورهای مختلف را به زبان خودش بیان کند و اماکن تاریخی و مذهبی را که در طول مسیرش می بیند برای خوانندگان شرح دهد. پس از واقعه کربلا و اتفاقاتی که در روز عاشورا رخ داد، این مصیبت نسل به نسل بازگو می شد و شیعیان در ادوار مختلف بر این مصیبت بزرگ سوگواری می کردند.

سفر به کشور عراق و شهر کربلا در روزگاران قدیم کار آسانی نبود و همواره خطرات متعددی مسافران و زائران حسینی را تهدید می کرد. مشکلاتی که حکومت عراق بخصوص در دوران بنی امیه برای زائران به وجود می آوردند، سبب می شد تعداد اندکی بتوانند خود را از دید ماموران حکومتی دور نگه دارند؛ چراکه آن ها را دستگیر می کردند و جان شان در خطر بود. در این میان برخی از زائران ایرانی دست به قلم می شدند و مصائبی را که در راه با آن مواجه می شدند ثبت می کردند؛ این اتفاق در دوره  قاجار بیشتر صورت می گرفت. اطلاعاتی که در این مقاله پیش روی شما است نیز از همین مستندات برگرفته شده اند.

مسیر عبور زائران به شهر کربلا

در گذشته زائران به صورت دسته جمعی و همراه با یک کاروان به شهر کربلا سفر می کردند چیزی شبیه به تور کربلا به شکل امروزی؛ زیرا سفر گروهی آرامش خاطر مسافران را بیشتر می کرد و بهتر می توانستند به خطرات موجود در مسیر غلبه کنند. از آنجایی که کار کشاورزی در فصل پاییز کمتر شده و هوای کشور عراق نیز خنک تر می شد، افراد ترجیح می دادند که در این فصل سفر خود را آغاز کنند.

نکته جالب این که در دوران قاجار تامین امنیت زائران بسیار مهم بود؛ زیرا در مسیر رفت و آمد آن ها کالایی مانند فرش و محصولاتی چون برنج، میوه و… مبادله می شد. دو مسیر مختلف برای زائران ایرانی وجود داشت که یکی از آن ها جاده تهران-کرمانشاه و دیگری مسیر خرمشهر-بصره بود. از میان این دو مسیر جاده تهران-کرمانشاه از اهمیت بیشتری برخوردار بود و جاده اصلی برای زائران به حساب می آمد. کاروان هایی که از تهران، شهر ری و حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی حرکت خود را آغاز می کردند معمولا از روستاهای مختلفی مانند علی آباد عبور می کردند و سپس به کاروانسرای منظریه می رسیدند. از این جا وارد شهر مقدس قم می شدند و روستاهای مختلفی را پشت سر می گذاشتند. پس از آن ساروق و قوزان و… را پشت سر می گذاشتند و به گردنه معروف اسدآباد می رسیدند. سپس شهرستان های مختلف استان کرمانشاه را پشت سر می گذاشتند و به شهرستان قصرشیرین می رسیدند که مرز میان ایران و عراق محسوب می شد.

پس از ورود به خاک عراق از مقدادیه، بعقوبه و کاظمین عبور می کردند تا به بغداد برسند و از آنجا به مسیب و شهر مقدس کربلا وارد شوند. به طور کلی زائران باید 160 فرسنگ راه را می پیماییدند تا به مقصدشان برسند. افرادی هم که قصد داشتند از مسیر جنوبی به عراق بروند باید از شهر شیراز به سمت خرمشهر و بصره می رفتند و از آن پس یا از طریق مسیر آبی و یا راه خاکی خود را به کربلا می رساندند.

امنیت زائران در طول مسیر

بنابر دلایلی که به آن ها اشاره کردیم خطراتی زائران را تهدید می کرد که برای دفع آن ها تعدادی از مامورین را به کاروانسراها و مسیرهای رفت و آمد اعزام می کردند تا مسیر را برای مسافران ایمن کنند و خطرات احتمالی را دفع نمایند. کاروانسراهای مختلفی در طول مسیر وجود داشتند که مکان های مناسبی برای استراحت زوار بودند، همچنین از شر دزدان و غارتگران نیز مصون بودند.

امروزه با وجود تور زمینی کربلا به راحتی می توان در امنیت کامل به این شهر سفر کرد و از زیارت حرم امام حسین علیه السلام فیض برد.

اخبار

تور زمینی کربلاتور کربلاتور هوایی کربلامسیر تور کربلا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـمـاس و رزرو