آشنایی با اماکن زیارتی نجف


یکی از مهم ترین قطب های گردشگری مذهبی در جهان و برای عاشقان و محبان اهل بیت (ع) بعد از کربلا، نجف اشرف است. جایی که حرم مطهر حضرت علی (ع) اولین امام شیعیان در آن قرار دارد. این شهر مقدس یکی از مراکز قدرتمند ترین شهرهای عراق از لحاظ سیاسی است و اماکن زیارتی بسیاری را در خود جای داده است که سالانه گردشگران بسیاری به همراه تور کربلا به آن سفر کرده و از این اماکن دیدن می کنند.

نجف یکی از پر ترددترین شهرهای عراق است و محلی برای اقامت زائرینی می باشد که از طریق تور زمینی کربلا یا هوایی به این شهر سفر می کنند. اما بیشتر زائرینی که قصد سفر به این شهر مقدس را دارند، فکر می کنند که بارگاه مطهر حضرت علی (ع) تنها مکان زیارتی و دیدنی نجف است، درحالیکه مقبره ها و مقام های مقدس زیادی در آن وجود دارد. مانند مقام امام صادق، مسجد سهله، مسجد هندی، مقام امام زمان (عج)، مسجد حنانه از جمله اماکن زیارتی نجف هستند مه در ادامه این مطلب به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

حرم حضرت علی (ع)

حرم حضرت علی در مرکز شهر قرار دارد. این بارگاه با یک گنبد طلایی بزرگ تزیین شده و دارای یک گنبدخانه است. رواق  های حرم بسیار زیاد هستند و تنها یک صحن در آن وجود دارد. حرم حضرت علی برای اولین بار در زمان هارون الرشید عباسی ساخته شد و پس از آن در سال های متمادی توسط مردم عراق و دیگر کشورها خصوصا ایران، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. ساختمان این بارگاه با سبک معماری زمان صفویه ساخته شده و دارای گنبدی باشکوه و ایوانی زیباست که در زمان نادرشاه به دستور وی با خشت های طلا تزیین شد و همچنین داخل ساختمان هم مزین به هنر زیبای آینه کاری شد که هنر دستان هنرمندان اصفهانی است. قبر حضرت علی (ع) درون یک صندوق نفیس قرار گرفته است که با نقره تزئیین شده و متعلق به دوران صفوی است. در چهار ضلع این حرم رواق هایی بسیار زیبا و باشکوه قرار گرفته که به دست هنرمندان ایرانی تزئیین شده است. صحن این بارگاه مقدس بسیار بزرگ است و با کاشی های خشتی مزین شده است.

دور تا دور صحن را اتاق هایی تشکیل داده اند که هرکدام متعلق به آرامگاه یکی از بزرگان تاریخ هستند. این صحن دارای 12 دروازه می باشد و بزرگترین دروازه آن به باب الذهب معروف است که در ضلع شرقی قرار دارد. دروازه دیگری عم در ضلع شمالی واقع شده که باب الطوسی نام دارد و همچنین یک دروازه هم در ضلع جنوبی قرار دارد که نام آن باب قبله است. اگر به همراه تور کربلا سعادت رفتن به این سفر مقدس را داشته باشید، حرم حضرت علی (ع) اولین مکان زیارتی است که شما را خواهند برد تا یک دل سیر زیارت کنید.

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام در شرق نجف واقع شده و یگی از بزرگترین قبرستان های جهان اسلام است. دراین قبرستان مقبره حضرت صالح، حضرت هود، و بسیاری از بزرگان تاریخ واقع شده است. همچنین در این قبرستان علمای بسیاری به خاک سپرده شده اند و مقام های بسیاری در آن وجود دارد مانند مقام امام صادق (ع)، مقام امام زمان (عج)، مقام امام سجاد (ع). زائرینی که به همراه تور هوایی کربلا و یا زمینی به این شهر مقدس سفر می کنند، می توانند از این قبرستان هم دیدن کنند.

مقام امام زمان (عج)

مقام یکی از مهم ترین مقام های زیارتی شهر نجف است که در انتهای محله ای به نام باب السلامه و در ضلع چپ رودخانه حسینیه واقع شده است. درباره این مقام داستان های بسیاری وجود دارد و گفته می شود که در این مکان حضرت مهدی نماز خوانده است اما برای این روایت هیچ سند و مدرکی که آن را اثبات کند وجود ندارد. در نجف مقالم های متعددی وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست و شما
می توانید به همراه تورکربلا زمینی از تمامی این مقام ها دیدن کنید.

مقام امام زین العابدین (ع)

این مقام در نزدیکی حرم مطهر امام علی (ع) قرار دارد. بر اساس روایات گفته می شود که ایشان هر وقت که به زیارت حضرت علی می رفتند در این مکان توقف کرده و از آن جا به بعد را با پای پیاده به حرم می آمدند. البته یک مقام دیگر به نام این حضرت در مجاور صحن بارگاه مطهر حضرت علی وجود دارد که اکنون به مسجد تبدیل شده است.

مسجد حنانه

مسجد حنانه در محله با همین نام در بزرگراه نجف واقع شده است. بر اساس روایات و گفته می شود زمانیکه سر امام حسین را در آن قرار دادند صدای ناله و زجه بلند شده است و به همین خاطر با نام حنانه مشهور شده است. این مسجد در برحه های زمانی مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است اما هنوز هم حال و هوای قدیمی خود را حفظ کرده است. برای بازدید از این مسجد می توانید با تور کربلا سفر کنید، چراکه دیدن تمامی این اماکن آن هم بدون راهنما بسیار سخت است و اگر با تور همراه باشید می توانید خیلی راحت و بدون دغدغه از تمامی این اماکن زیارتی دیدن نمایید.

مسجد هندی

مسجد هندی یکی دیگر از مساجد بزرگ و تاریخی شهر نجف است و همچنین یکی از مهم ترین مراکز مهم برای تدریس حوزه علمیه نجف می باشد. هر سال با شروع ماه محرم و صفر مراسم عذاداری امام حسین (ع) در این مسجد شروع می شود. یکی از بزرگترین کتابخانه های نجف که به کتابخانه آیت الله حکیم مشهور است هم در کنار این مسجد قرار دارد و آرمگاه ایشان هم در همین مسجد واقع شده است.

آرامگاه حضرت صالح و حضرت هود

مقبره این دو امام بزرگوار هم در اولین بخش قبرستان وادی السلام واقع شده است. این دو مقبره از مکان های زیارتی مشهور نجف هستند. مصالحی که برای ساخت بارگاه این دو امام ساخته شده از جنس سنگ و گچ است و آخرین بار در سال 1337 هجری قمری بازسازی و مرمت شد و پس از گذشت سالیان سال همچنان سالم و استوار باقی مانده است.

اخبار

تور زمینی نجفتور کربلاتور نجفتور نجف گردیتور هوایی نجفهتل های نجف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـمـاس و رزرو