اماکن زیارتی کربلا


اماکن زیارتی کربلا

سالانه با نزدیک شدن به ایام محرم و اربعین حسینی، عاشقانه دلسوخته این امام و اهل بیتش به همراه تور زمینی کربلا یا هوایی عازم کربلا می شوند. اما بسیاری از این زائرین فکر می کنند که کربلا، جز حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) هیچ اماکن زیارتی دیگری ندارد! به همین دلیل تصمیم گرفته ایم تا در این طلب از سایت سفیر سینا شما را با اماکن زیارتی کربلا آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

حرم امام حسین (ع)

حرم مطهر امام حسین (ع) محلی که این امام بزرگوار در آن به خاک سپرده شده است، یکی از مهم ترین اماکن زیارتی کربلا است که وقتی با تور کربلا همراه می شوید حتما از آن دیدن می کنید و می توانید یک دل سیر در حرم این امام عزیز بنشینید و زیارت کنید. این حرم برای اولین بار به دستان مختار ثقفی برای مرقد امام ساخته شد و سپس با گذشت سال ها تا به امروز به دست محبان اهل بیت و شیعیان سراسر دنیا گسترش یافت و بازسازی  و مرمت شد. البته این حرم بارها و بارها به دست مخالفان  خصوصا خلفای عباسی تخریب شد و یکی از مهم ترین تخریب های تاریخی حرم امام حسین در سال 1411 توسط حکومت بعث عراق با هدف فروپاشی انتقاضه شعبانیه صورت گرفت. به غیر از مقبره با شکوه این امام بزرگوار، قبر دیگر شهدای کربلا هم در نزدیکی مرقد ایشان قرار گرفته است. حضرت علی اصغر بر روی سینه امام و حضر علی اکبر در پایین پای شان به خاک سپرده شده اند.

حرم حضرت عباس (ع)

حرم حضرت عباس در 350 کیلومتری شمال شرقی حرم امام حسین واقع شده است. حرم ایشان دارای قبه و بارگاهی بسیار با شکوه است و با گنبدهای طلایی بسیار بر روی خانه ای کوچک مزین شده است. دور تا دور قبر این حضرت را چهار رواق بزرگ احاطه کرده و یک ایوان هم در کنارش قرار دارد. حرم مطهر حضرت عباس در سال 1965 به دستور آیت الله العظمی حکیم ساخته شد.

طفلان مسلم

این مزار در 30 کیلومتری کربلا و در اتوبان این شهر قرار  گرفته است. مزار طفلان مسلم در سال های مختلف شاهد تغییرات بسیار زیادی بوده است. در اوایل این مرقد تنها دو قبر بود که در بین باغی قرار گرفته بود. در دوران حکومت شاه اسماعیل صفوی این که بغداد را فتح کرده بود به دستور او دو گنبد بر روی این مقبره ها ساخته شد و برای بهتر شدن نمای داخلی اش از کاشی های فیروزه ای استفاده شده است. در زمان حکومت قاجار هم مزار طفلان مسلم توسعه یافت و برای استراحت زائرین استراحتگاه هایی مخصوص و ایوان هایی بزرگ ساخته شد. این مکان هم یکی از اماکن تاریخی و زیارتی کربلا است که اگر به همراه تور کربلا به این شهر سفر کنید می توانید از آن دیدن نمایید.

مقام امام صادق (ع)

در نزدیکی حرم امام حسین منطقه ای به نام جعفریات قرار دارد که در آن قسمت زیارتگاه و قبه ای ساخته شده است. بر اساس روایات موجود گفته می شود که امام صادق (ع) هنگامی که می خواستند امام حسین را زیارت کنند در این منطقه با آب نهر فرات که از گوشه ای جاری بود غسل می کردند. اکنون این منطقه به مقام امام صادق مشهور است و در ساحل غربی نهر القمه قرار دارد و آن را با گنبدهای طلایی  و کاشی های زیبا تزیین کرده اند.

مقام زین العابدین (ع)

این مقام  در نزدیکی بیمارستان امام حسین واقع شده است و بر اساس تاریخ های به جای مانده این محل در واقع محل اصلی خیمه گاه بوده است. در گذشته هیچ بنایی در این منطقه وجود نداشت تا اینکه همسر آصف الدوله بنایی بر روی آن ساخت.  در کربلا مقبره های بسیاری وجود دارد که مهم ترین شان مقبره محمد بن نبی بن کاظم علیه السلام، سید ابوهاشم، ابن حمزه، ابو احمد حسین بن محمد و شیخ یوسف بحرانی است. علاوه بر این بسیاری از رجال سیاسی و پادشاهان عراقی وصیت داشته اند که پس از مرگ در کربلا به خاک سپرده شوند. محمد علی شاه، احمد شاه، امیرکبیر و پادشاهان آل بویه از جمله مهم ترین شخصیت های معروفی هستند که در کربلا دفن شدند. اگر با تور هوایی کربلا و یا زمینی به کربلا سفر کنید، می توانید از تمامی این مقبره ها دیدن کنید.

تل زینبیه

یکی دیگر از اماکن زیارتی کربلا که می توانید از طریق تور کربلا زمینی یا هوایی حتما از آن دیدن کنید تل زینبیه است که دارای 5 متر ارتفاع می باشد. روی این تل سقفی ساخته شده و به تپه حضرت زینب هم مشهور است. بر اساس روایات این تپه همان تپه ای است که در روز عاشورا حضرت زینب بر روی آن می افتد زیرا تحمل دیدن آنچه که در میدان جنگ اتفاق می افتد را ندارد.

مزار عون‌ بن عبدالله

مرقد عون بن عبدالله در 11 کیلومتری کربلا قرار دارد و جز یکی از مکان های زیارتی کربلا محسوب می شود. این مکان یک حرم دارد که اکثر ساکنین نزدیک به آن و زائرین در آن نذر می کنند.

اخبار

تور زمینی کربلاتور کربلاتور هوایی کربلا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـمـاس و رزرو