راهنمای سفر به نجف اشرف در ایام محرم


راهنماي سفر به نجف در ایام محرم و اربعین حسینی

یکی مهم ترین شهرهای مقدسی که بسیاری از عالمان دینی در آن زندگی می کنند، نجف اشرف است که به خاطر وجود بارگاه مطهر امام علی (ع) دارای معنویت خاصی می باشد. همه عاشقان اهل بیت آرزو دارند که حداقل یکبار به حرم ملکوتی این امام بزرگوار مشرف شوند. در عراق چندین امام شیعه به خاک سپره شده اند و به همین دلیل این کشور به یکی از مهم ترین قطب های گردشگری جهان تبدیل شده است و سالانه افراد بسیاری برای زیارت اهل بیت به همراه تور کربلا به این کشور سفر می کنند. نجف یکی از همین شهرهای زیارتی در عراق است که امام اول شیعیان یعنی حضرت علی (ع) را در خاک خود به آغوش کشیده و از لحاظ اهمیت گردشگری، بعد از کربلا، جزء دومین شهر های مهم عراق محصوب می شود.

در ایام مهمی همچون، ایام محرم، صفر و اربعین که از لحاظ اسلامی اهمیت ویژه ای در میان مسلمانان دارند، شهر نجف پر از زائرینی می شود که برای زیارت این حضرت بزرگوار به همراه تور زمینی کربلا به آن سفر کرده اند تا به نزد مولای خود علی (ع) رفته و عرض ادب و ارادت خود را به ایشان ابراز کنند. به گفته برخی از مردم، سفر به شهرهای مذهبی همچون کربلا و نجف در واقع یک نوع دعوت معنوی است که توسط امامان صورت می گیرد. اگر روزی  شما هم سعادت این دعوت معنوی را داشتید، لازم است که پیش از سفر، اطلاعات دقیق و درستی از شهرهای زیارتی عراق به دست آورید تا در کشور غریب مشکلی برای تان پیش نیاید، چراکه این کشور در ماه هایی همچون ماه محرم بسیار شلوغ می شود و ممکن است نقشه هایی که برای سفر خود کشیده اید طبقه برنامه پیش نرود. پس در ادامه با ما همراه باشید تا شما را برای سفر به نجف راهنمایی کنیم.

آب و هوای نجف

آب و هوای نجف در بیشتر فصل های سال گرم است خصوصا در فصل تابستان که دمای هوا به 45 درجه سانتی گراد می رسد و بسیار گرم و سوزناک می شود به طوریکه سفر به نجف در این فصل از سال برای زائرین بسیار طاقت فرسا و آزار دهنده می شود. پس توصیه می کنیم که سفر به این شهر را در چنین فصل هایی فراموش کنید! البته اگر به همراه تور هوایی کربلا سفر کنید چنین مشکلاتی نخواهید داشت چراکه اکثر تورهای مسافرتی از آب و هوا و تمامی شرایط این کشور خبر دارند و شما را در بهترین زمان مناسب به نجف می برند. اما اگر قصد دارید که خودتان تنهایی به این شهر سفر کنید، پس پیشنهاد می کنیم که فصل زمستان را انتخاب نمایید، چراکه در این فصل گرمای هوا کاهش یافته کمتر اذیت می شوید.

چه زمانی برای رزرو تور مناسب است؟

معمولا اکثر سفرهای زیارتی در ایران به شکل تور برگزار می شوید و مدیریت و اجرای چنین تورهایی توسط سازمان حج و زیارت صورت می گیرد. این روزها کشور عراق دچار تنش های جدی شده است و مبارزات با تروریست ها همچنان در این کشور ادامه دارد، به همین دلیل سفر به نجف آن هم به تنهایی به هیچ وجه مناسب نیست و ممکن است خطراتی شما را تهدید کند. سفر زیارتی به عراق معمولا در ایران به صورت ترکیبی انجام می شود. مثلا کسانی که به همراه تور کربلا به این کشور سفر می کنند، به ترتیب از شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و بغداد دیدن می کنند و سپس زائرین را برای برقراری امنیت بیشتر به سامرا می برند.

کسانی که با تور زمینی کربلا سفر می کنند، سفرشان حدود 9 روز طول خواهد کشید و سفرهای هوایی هم تقریبا 7 شب طول می کشد. پروازهای ایران به عراق معمولا به شهرهای نجف و بغداد است. زائرین پس از اینکه در این دو شهر فرود می آیند به وسیله اتوبوس به شهرهای زیارتی عراق هدایت می شوند. پیشنهاد می کنیم که برای سفر به نجف و زیارت امام علی (ع) حتما به آژانس های هواپیمایی که تورهای کربلا را ارائه می دهند مراجعه کنید، چراکه با این کار دیگر هیچ دغدغه ای از بابت ویزا نخواهید داشت.

جاذبه ها و اماکن زیارتی نجف

حرم مطهر این امام بزرگوار در مرکز نجف قرار دارد و یکی از مهم ترین اماکن  و جاذبه های زیارتی این شهر به حساب می رود. حرم این امام تا زمانی که حکومت هارون الرشید آغاز شد، به صورت مخفی بود اما پس از اینکه مردم آن را آشکار می کنند، یک بارگاه توسط هارون الرشید ساخته می شود. از گذشته تا کنون تغییرات بسیاری بر روی این حرم اعمال شده است و گسترس و توسعه آن هنوز هم ادامه دارد.

در ضلع جنوبی بارگاه این حضرت، جای دو انگشت وجود دارد که در مورد آن داستان ها و روایت های بسیاری گفته شده اما این روایات در هیچ یک از کتب معتبر تاریخی مطرح نشده است! ماجرا از آن جایی شروع می شود که یکی از کافران ثروتمند عراق که نام او مرة بن قیس بوده است. پدران و نیاکان این شخص توسط حضرت علی (ع) به هلاکت رسیده بودند و او به خون خواهی و انتقام سپاهی متشکل از چندین هزار نفر را راهی شهر نجف کرده و درون این شهر می نشینند. سپس سپاه او بعد از گذشت 6 روز دیوار شهر را خراب کرده و وارد این شهر می شوند. با ورود این سپاه مردم می ترسند و هراسان به سمت خانه های شان می روند. مره بن قیس به مرقد امام می آید و می گوید: ” علی تو پدران و نیاکان مرا کشتی” سپس از روی حرص و کینه شروع به ضربه زدن به قبر این امام می کند تا آن را بشکافد. در این لحظه دو انگشت از قبر بیرون می آید و مره را به دو نصف تقسیم می کند و او سریعا به سنگی سیاه تبدیل می شود. این سنگ ها در جندین سال گذشته درون دروازه نجف قرار داشت و هر کسی از آن جا عبور می کرد به آن ضربه می زد، اما پس از مدتی آن را برداشتند.

قبرستان وادی السلام

وادی اسلام یکی از مقدس ترین گورستان های مهم در جهان اسلام است که بزرگان بسیاری در آن به خاک سپرده شده اند. جالبت است بدانید که این قبرستان با بسیاری از آیین ها و دین های مختلف در ارتباط بوده است و مهم ترین محل رجعت بسیاری از پیامبران در روز رجعت شان می باشد.

اخبار

راهنماي سفر به نجفراهنمای سفر به نجفراهنمای سفر به نجف اشرف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـمـاس و رزرو